Serdecznie zapraszamy

W naszej parafii utworzyliśmy nową wspólnotę Ruchu Wiara i Światło. Pierwsze spotkanie odbyło się w Skórczu 22 lutego 2015 r. Spotykamy się zazwyczaj w trzecią niedzielę miesiąca. Następne spotkanie  odbędzie się we 14 października 2018r. Rozpoczniemy Mszą św. o godz. 15.00. Po Mszy św. zapraszamy na spotkanie formacyjne na plebni. Serdecznie zapraszamy dzieci upośledzone umysłowo w różnym stopniu od najmłodszych po te najstarsze. Wiek nie gra roli, ich rodziców, rodzeństwo, młodzież i inne osoby, które są lub chciałyby zostać przyjaciółmi naszych dzieci. Liczymy na Waszą obecność.

 

 

Kim jesteśmy

Wiara i Światło powstała z wiary, że każda z osób upośledzonych umysłowo jest w pełni osobą, z wszystkimi prawami istoty ludzkiej: przede wszystkim z prawem bycia kochaną, uznawaną i poważaną ze względu na samą siebie i w wyborach, które podejmuje. Wiara i Światło jest także przekonana, że każda osoba, w pełni sprawna czy upośledzona jest jednakowo kochana przez Boga, że Jezus mieszka w każdej z nich. Wiara i Światło wierzy, że każda osoba, nawet najbardziej upośledzona jest powołana by pogłębiać swe życie w Jezusie w swoim Kościele. Jest powołana by stać się źródłem łaski i pokoju w świecie.

Wspólnota Wiara i Światło to grupa 10-40 osób (upośledzone umysłowo dzieci, młodzież i dorośli, ich rodzice i przyjaciele) spotykających się przynajmniej raz w miesiącu na przyjacielskich spotkaniach, dzieleniu się, modlitwie i świętowaniu. Pomiędzy tymi spotkaniami członkowie wspólnoty nawiązują osobiste więzi, bowiem tam gdzie jest przyjaciel tam jest i droga. Zwykle wspólnoty zakorzenione są w lokalnych parafiach i włączają się w życie swego kościoła. Wiara i Światło skupia Chrześcijan różnych wyznań odpowiadając na Jezusową modlitwę Ojcze uczyń aby wszyscy stanowili jedno.

Poza regularnymi zebraniami, wspólnoty podejmują szereg rozmaitych działań zależnie od ich potrzeb, kreatywności członków i Bożej inspiracji. Organizują obozy, formacje, pielgrzymki – czas radości i ożywienia dla osób z umysłowym upośledzeniem, czas wytchnienia dla ich rodziców itd. Osobie upośledzonej, Wiara i Światło objawia, że jest wezwana by obdarowywać innych skarbami swego serca, swym uczuciem, wiernością. Rodzinom Wiara i Światło daje niezbędne oparcie w ich trudnościach, pomaga im w lepszym rozpoznaniu wewnętrznego piękna ich dziecka i odkryciu, że ono może być źródłem życia i jedności. Przyjaciołom, szczególnie młodym, Wiara i Światło ukazuje drogę do nawiązania przyjaźni z osobą upośledzoną umysłowo, do zaangażowania pozwalającego na odkrycie w drugiej osobie żywej obecności Jezusa, odkrycie nowego sensu swego życia.

W czasach gdy wiele dzieci z upośledzeniem umysłowym jest eliminowanych przed albo po ich urodzeniu, gdy często są porzucane, Wiara i Światło jest przekonana, że życie każdej osoby jest unikatowe i święte. Nawet najbardziej słaba istota jest wezwana by być źródłem radości i pokoju w Kościele i świecie. Wiara i Światło chce nieść im i ich rodzinom świadectwo Bożej miłości

Historia Ruchu

Inspiracją do powstania ruchu Wiara i Światło była historia małżeństwa Kamili i Gerarda Profit oraz dwójki ich głęboko upośledzonych dzieci, Loica i Tadeusza, która wydarzyła się w 1968 roku we Francji. Rodzice bardzo pragnęli pojechać wraz ze swoimi dziećmi na pielgrzymkę do Lourdes. Jednak dla tak upośledzonych dzieci nie było miejsca na pielgrzymce diecezjalnej. Uznano ten pomysł za co najmniej dziwny, tym bardziej, że takie dzieci i tak nic nie zrozumieją a tylko będą ciężarem i przeszkodą. Rodzice postanowili nie rezygnować tak łatwo i wybrali się do Lourdes prywatnie. Niestety stosunek innych ludzi do ich dzieci był bardzo negatywny, starano się za wszelka cenę uświadomić rodzicom, iż z takimi dziećmi nie należy pokazywać się wśród innych ludzi. Padało wiele złośliwych komentarzy, ich dzieci stały się przedmiotem drwin, zniewag i złośliwości, które z pewnością były wyrazem lęku przed osobą niepełnosprawną.

Jean Vanier, ówczesny założyciel domów Arki stanowiących miejsce całodziennego pobytu osób niepełnosprawnych i zdrowych, dowiedziawszy się o tejże historii postanowił zebrać i poprowadzić pierwszą pielgrzymkę osób niepełnosprawnych do Lourdes. Przygotowania do tej pielgrzymki trwały prawie 3 lata, w trakcie, których została sformułowana Karta Pielgrzymki. Pielgrzymka odbyła się na Wielkanoc, w Wielki Piątek 9 kwietnia 1971. Uczestniczyły w niej osoby niepełnosprawne wraz z rodzinami i bliskimi, zarówno katolicy jak i protestanci. Przy grocie Masabielskiej, w Lourdes spotkało się 12000 osób, z czego ponad 4000 upośledzonych umysłowo z 15 krajów świata. Sama pielgrzymka i pobyt trwał 3 dni, był to czas modlitwy i wspólnego świętowania Zmartwychwstania Pana.

Ta pielgrzymka stała się początkiem do zawiązania wspólnot Wiara i Światło, które miały zajmować się pomocą osobom upośledzonym i ich rodzinom w odnalezieniu własnego miejsca w Kościele i społeczeństwie. Aby ta międzynarodowa pielgrzymka nie stała się jednorazowym incydentem, postanowiono by wszyscy jej uczestnicy stworzyli wspólnoty skupiające niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie, ich rodziny i przyjaciół. Tak zaczęły się zawiązywać kolejne grupy oparte na przyjaźni, wzajemnym poszanowaniu i zrozumieniu. Pierwsze z nich pojawiły się we Francji. Z biegiem lat, na całym świecie, powstawało wiele podobnych wspólnot w różnych środowiskach i wyznaniach chrześcijańskich. W tej chwili Ruch działa w 90 krajach świata tworząc w nich 50 prowincji. W Polsce jest obecnie około 150 wspólnot podzielonych na 4 prowincje. Nasza liczy 16 wspólnot i obejmuje teren Północnej Polski, całe Pomorze od Szczecina poprzez Bydgoszcz aż po Gdańsk, Gdynię i Władysławowo.

Logo ruchu "Wiara i Światło"

Marc Eberschweiler, nazywany też Meb, był osobą upośledzoną umysłowo, potrafił także bardzo ładnie malować. Namalował obrazek, którego kopia wykorzystywana jest jako logo ruchu "Wiara i Światło". Łódka z siedzącymi w niej 12 osobami. Nie widać Jezusa ale na pewno znajduje się w łodzi, śpi gdzieś na jej pokładzie. Na obrazku widzimy też słonce i chmury. Jego idea jest następująca: W łódce jesteśmy my i wspólnie dokądś płyniemy, czasami morze jest wzburzone, czasami panuje cisza, czasami musimy wiosłować a czasami wiatr wydyma żagle ...